Question Category
Czym różni się Europejska Inicjatywa Obywatelska od zwykłej petycji?
Europejska Inicjatywa Obywatelska różni się od „normalnej” petycji, ponieważ stanowi oficjalny instrument demokratyczny, który umożliwia obywatelom UE kształtowanie polityki europejskiej, poprzez zwrócenie się do Komisji Europejskiej o przedstawienie aktu ustawodawczego. Jeśli uda nam się zebrać milion (zweryfikowanych) podpisów, Komisja Europejska będzie prawnie zobowiązana do rozpatrzenia naszych żądań.
Dlaczego muszę podać wszystkie te dane?
Kampania #StopSettlements nie podejmuje decyzji o tym, jakie dane są wymagane przez państwa członkowskie do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Poszczególne państwa członkowskie UE same ustalają, jakie dane należy zbierać, aby podpisy były ważne i policzone. Z tego powodu w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej konieczne jest podanie większej ilości danych osobowych niż te, do których przywykłeś z innych „petycji”. Jednakże wszystkie dane zebrane podczas podpisywania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #StopSettlements nie zostaną nam przekazane – zamiast tego są przekazywane bezpośrednio na bezpieczny serwer, zlokalizowany w Niemczech, za pomocą specjalnie certyfikowanego oprogramowania (OpenECI), aby odpowiedzialne organy krajowe mogły zweryfikować ważność Twojego głosu. Jest to konieczne, ponieważ Europejska Inicjatywa Obywatelska stanowi oficjalny instrument UE, więc wymaga weryfikacji, czy podpisy faktycznie pochodzą od obywateli państwa członkowskiego UE. Twoje dane osobowe zostaną trwale usunięte po ich oficjalnej weryfikacji przez władze krajowe. Będziemy wdzięczni, jeśli zdecydujesz się podpisać tę inicjatywę obywatelską na podstawie powyższych wyjaśnień. Tylko wtedy podpisanie petycji sprawi, że Twój podpis będzie mógł być policzony.
Dlaczego nie otrzymałem e-maila z potwierdzeniem podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej?
Transfer Twoich danych będzie oczywiście odpowiednio zabezpieczony i zaszyfrowany. Wszystkie zebrane dane – podczas podpisywania petycji w “Kroku 2” – za pomocą certyfikowanego przez Komisję Europejską oprogramowania (OpenECI), trafiają bezpośrednio na bezpieczny serwer. Dane nie zostaną przesłane do nas i z tego powodu nie mamy możliwości przesłania Ci potwierdzenia dołączenia do petycji. Tylko kompetentne władze krajowe mogą skontrolować głosy pod kątem wyrywkowej weryfikacji ich ważności. Jest to konieczne, ponieważ Europejska Inicjatywa Obywatelska stanowi oficjalny instrument UE. Twoje dane osobowe zostaną trwale usunięte zaraz po ich oficjalnej weryfikacji przez władze krajowe.
Jak mogę wesprzeć Europejską Inicjatywę Obywatelską (ECI) jako osoba prywatna lub organizacja/stowarzyszenie?
Możliwości jest wiele. Możesz wesprzeć Europejską Inicjatywę Obywatelską:
- Poprzez podpisanie teraz petycji na tej stronie internetowej.
- Mówiąc rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom o naszej inicjatywie i jej celach. Jest to bardzo ważne, ponieważ niezbędne zmiany systemowe osiągniemy tylko wtedy, gdy wystarczająco duża liczba ludzi zda sobie sprawę z pilności obecnego kryzysu i potrzeby podjęcia szybkich działań w celu przeciwdziałania mu.
- Udostępniając nasze treści w mediach społecznościowych.
Nie jestem pewien, czy już podpisałem Europejską Inicjatywę Obywatelską. Czy mogę podpisać się po raz drugi, czy mój podpis będzie nieważny?
Tak, podpisz ponownie, jeśli nie masz pewności. Twój podpis jest ważny i jest liczony tylko raz. Oprogramowanie automatycznie wykrywa podwójne podpisy i odpowiednio sortuje duplikaty.
Jestem obywatelem jednego państwa członkowskiego UE, ale mieszkam w innym państwie członkowskim UE. Które państwo członkowskie wybrać przy podpisie?
W przypadku podpisu online:
- W polu „proszę wybrać kraj” wpisz swoją narodowość, widżet zostanie skonfigurowany tak, aby zapytać Cię o określone wymagania dla tej narodowości (niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkasz: adres, dowód osobisty itp.).
- W rubryce „narodowość” wpisz ponownie swoją narodowość.
- W większości przypadków będziesz musiał podać swój adres. Tam wybierasz kraj UE, w którym mieszkasz Jeśli to nie zadziała, jedynym rozwiązaniem pozostaje:
- Wydruk formularza podpisu kraju, którego jesteś obywatelem i wysłanie go na adres podany na formularzu podpisu. W zależności od danych wymaganych przez te państwa członkowskie, możesz mieć możliwość wyboru między podpisaniem się z tytułu swojej narodowości lub kraju zamieszkania, pamiętając, że możesz zarejestrować się tylko raz w inicjatywie #StopSettlements. Od danych, które podasz w swoim podpisie, zależy, w którym państwie członkowskim Twój podpis będzie liczony.
- Wypełnić formularz dla Estonii, podając jego/jej pełne imiona, nazwiska, adres, datę i miejsce urodzenia oraz obywatelstwo – w tym przypadku jego/jej podpis zostanie zweryfikowany i dlatego będzie liczony w Estonii.
- Wypełnić formularz dla Austrii, podając dodatkowo do powyższych danych numer dowodu osobistego z listy akceptowanej przez Austrię – w tym przypadku jego podpis będzie weryfikowany i tym samym liczony w Austrii.
Jestem obywatelem UE zamieszkałym poza UE. Czy mogę podpisać Europejską Inicjatywę Obywatelską?
To zależy od państwa członkowskiego, którego jesteś obywatelem. W zależności od wymagań stawianych przez poszczególne państwa członkowskie, możesz nie być w stanie zarejestrować się online. Wynika to z faktu, że niektóre państwa członkowskie wymagają adresu na terenie UE. W przypadku osób, które będą miały możliwość złożenia podpisu pod petycją, Twój głos będzie liczony w państwie członkowskim, którego jesteś obywatelem. Osoby, które nie mogą podpisać się online, mogą wydrukować formularz papierowy, podać w nim swoją narodowość i adres, a następnie odesłać do nas.
Dlaczego Komisja Europejska musi zaprzestać relacji handlowych z koloniami?
Osiedla tworzone i rozbudowywane przez siły okupacyjne na terytoriach okupowanych naruszają najwyższe normy prawa międzynarodowego. Zaanektowanie okupowanego terytorium de jure lub de facto, na przykład poprzez osadnictwo i budowanie kolonii, jest niezgodne z prawem międzynarodowym, a takie aneksje nie mają mocy prawnej. W rezultacie wszelka aktywność handlowa z takimi osiedlami jest nielegalna.
Czy zaprzestanie relacji handlowych z nielegalnymi koloniami ma wymiar sankcji?
Nie, to nie są sankcje i Komisja oficjalnie to przyznała. Sankcje są wymierzone w konkretne państwo w celu zmiany jego zachowania. Celem, jaki przyświeca tej Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej jest wprowadzenie przez UE ogólnej zasady, która sprawi, że UE nigdy nie będzie prowadzić aktywności handlowej z żadnymi koloniami. Obejmuje to zaprzestanie relacji biznesowych z koloniami izraelskimi na obecnych obszarach okupowanych, takich jak Palestyna i Wzgórza Golan, ale także w odniesieniu do przyszłych konfliktów, w wyniku których zostaną ustanowione kolonie na jakimkolwiek innym terytorium okupowanym.
Czy powstrzymanie relacji handlowych z koloniami jest obowiązkiem na mocy prawa międzynarodowego?
Tak. Nielegalne kolonie łamią najwyższe normy prawa międzynarodowego. Należą do nich zakaz pozyskiwania terytorium przy użyciu siły, zakaz kolonializmu i apartheidu, prawo do samostanowienia oraz podstawowe normy międzynarodowego prawa humanitarnego. Wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe, w tym UE i jej państwa członkowskie, mają obowiązek nieuznawania i nieudzielania pomocy w łamaniu tych norm. Jednakże jakakolwiek aktywność biznesowa nie tylko uznaje kolonie, ale także wspomaga ich ekspansję.
Czy inicjatywa ta wzywa do zaprzestania wszelkich relacji handlowych z terytoriami okupowanymi?
Nie. Europejska Inicjatywa Obywatelska wzywa do położenia kresu wszelkiej aktywności handlowej, z której czerpią korzyści firmy okupanta na terenie koloni. Nie wzywa do wprowadzenia zakazu handlu z terytoriami okupowanymi, ponieważ uniemożliwiłoby to uczciwy handel z ludnością, której terytoria są zaanektowane lub okupowane.
Dlaczego Komisja Europejska początkowo odrzuciła rejestrację tej inicjatywy obywatelskiej?
Komisja twierdziła, że Europejska Inicjatywa Obywatelska domagała się sankcji, nawet jeśli było jasne, że naszym celem było ustanowienie ogólnych środków, które potwierdzałyby, że UE nigdy nie będzie prowadzić relacji handlowych z koloniami. Założyliśmy, że Komisja działała w złej wierze i zdecydowaliśmy się zaskarżyć jej decyzję o odrzuceniu inicjatywy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wygraliśmy. Doprowadziło to ostatecznie do uznania przez Komisję, że posiada kompetencje do powstrzymania aktywności handlowej z nielegalnymi osiedlami.
Czy Komisja Europejska uchyla się od odpowiedzialności?
Z pewnością tak, ale miejmy nadzieję, że to się zmieni. Komisja potwierdziła, że środki przewidziane w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej wymagałyby wprowadzenia zakazów lub ograniczeń importowych i eksportowych w stosunku do terytoriów okupowanych na mocy prawa międzynarodowego, oraz że posiada kompetencje do wprowadzenia takich środków. Jeśli Komisja potwierdziła te kompetencje, to warto zapytać dlaczego przez te wszystkie lata nadal prowadziła aktywność handlową z koloniami? Było to i nadal jest bezpośrednim naruszeniem jej zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego.
Czy poszczególne państwa członkowskie również są zobowiązane do zaprzestania aktywności handlowej z koloniami?
Z pewnością tak. Międzynarodowe zobowiązania prawne dotyczące nieuznawania i nieudzielania pomocy dotyczą również wszystkich państw członkowskich UE. Są one również wyraźnie dozwolone na mocy prawa UE, a mianowicie na podstawie wspólnych reguł przywozu, które pozwalają na wprowadzanie ograniczeń handlowych ze względu na moralność publiczną i porządek publiczny. Nie potrzebują na to zgody Komisji, nie muszą też czekać na podjęcie działań przez Komisję, ponieważ każdy dzień, w którym zezwalają na relacje handlowe z koloniami na ich terytorium, to kolejny dzień, w którym sami łamią zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego.
Co mogą zrobić w tej sprawie posłowie do Parlamentu Europejskiego (PE)?
Posłowie do Parlamentu Europejskiego odgrywają kluczową rolę, ponieważ zapewniają demokratyczny nadzór nad zewnętrznymi stosunkami gospodarczymi UE. Parlamentarna Komisja Handlu Międzynarodowego i poszczególni posłowie do PE mogą natychmiast zwrócić się do Komisji o wdrożenie ogólnej zasady, która powstrzyma relacje handlowe z koloniami.
Co mogą zrobić w tej sprawie parlamentarzyści z państw członkowskich?
Parlamentarzyści państw członkowskich mogą i powinni na własną rękę doprowadzić do zaprzestania relacji handlowych z koloniami, na przykład powołując się na prawo, wynikające ze wspólnych reguł przywozu. Ogólne ramy prawne, które pozwalają to osiągnąć, są już dla nich dostępne i można je znaleźć tutaj.
Co mogą zrobić rządy państw członkowskich?
Rządy poszczególnych państw członkowskich powinny wspierać ustawodawstwo krajowe, aby powstrzymać relacje handlowe z koloniami. Mogą i powinny również dyskutować w Radzie Europejskiej o zaprzestaniu handlu z koloniami. Rada może zwrócić się do Komisji o opracowanie propozycji zwykłą większością głosów (tj. 14 państw członkowskich za) i przegłosować ją większością kwalifikowaną (tj. 15 państw członkowskich reprezentujących 65% ludności Europy za). Jednomyślność, jaka jest wymagana w przypadku działań w ramach polityki zagranicznej, w tym sankcji, nie jest potrzebna, ponieważ powstrzymanie relacji handlowych z koloniami nie stanowi sankcji.