#UstavimoTrgovanjezNaselbinami
Evropska unija (EU) ozemeljskim priključitvam nasprotuje, nelegalne naselbine na okupiranih ozemljih pa razume kot oviro miru in stabilnosti v mednarodni skupnosti. Kljub temu pa EU dovoljuje trgovanje z nelegalnimi naselbinami – čeprav le-te predstavljajo vojni zločin. Takšno trgovanje okupatorjem omogoča dobiček na račun ozemeljskih priključitev in pripomore k širjenju nelegalnih naselbin po svetu.
Zahtevamo, da se na ravni EU sprejme zakon, ki bo trgovanje z nelegalnimi naselbinami za vselej prepovedal. Tak zakon bo veljal za vsa okupirana ozemlja, vključno z okupiranimi palestinskimi ozemlji in izraelskimi naselbinami na tem območju, ter bo po svetu poslal jasno sporočilo, da EU ozemeljske agresije ne bo več nagrajevala s trgovanjem in dobički.
Podpiši spodnjo peticijo za prelomni zakon, ki bo ustavil nelegalne naselbine!

#UstavimoTrgovanjezNaselbinami
#UstavimoTrgovanjezNaselbinami
Pobudo podpiši TUKAJ
Za kaj gre
Več (o tem)
V&O
Kaj podpisuješ?
Besedilo pobude je pravno besedilo, s katerim Evropska komisija priznava, da lahko z zakonodajnim aktom za vselej ustavi trgovino z nelegalnimi naselbinami. Podpora temu besedilu bo torej tlakovala pot prepovedi trgovanja z nelegalnimi naselbinami.
Najpomembnejša vprašanja in odgovore o Evropski državljanski pobudi in o zasebnosti tvojih podatkov najdeš na strani s pogostimi vprašanji FAQ.
Kaj lahko storijo poslanci držav članic?
Nacionalni poslanci lahko in bi morali ustaviti trgovanje z naselbinami neodvisno od dela komisije, na primer z uveljavljanjem Splošnih pravil o uvozu. Splošni zakonodajni okvir, ki ga lahko predlagajo v ta namen, jim je že na voljo – najdete ga lahko tukaj (LINK).
Ali so tudi države članice zavezane k prepovedi trgovanja z naselbinami?
Absolutno. Mednarodne pravne obveze o nepriznavanju in nepomoči zadevajo tudi države članice EU. Poleg tega jim je po pravu EU (Splošna pravila o uvozu) dovoljeno uveljaviti trgovinske omejitve v primerih, ko gre za javno moralo in javno politiko. Za takšne omejitve ne potrebujejo odobritve s strani komisije, niti jim ni treba čakati, da jih najprej uvede komisija. Vsak dan, ko na svojem ozemlju dovolijo trgovanje z naselbinami, je še en dan več, ko kršijo lastne obveze po mednarodnem pravu.
Zakaj je Evropska komisija najprej zavrnila registracijo državljanske pobude?
Komisija je trdila, da je EDP zahtevala sankcije, čeprav je bilo jasno, da s pobudo zahtevamo splošno pravilo, ki pravi, da EU ne bo nikoli trgovala z nelegalnimi naselbinami. Trditve komisije smo spodbijali na Sodišču EU in tožbo dobili. Komisija je posledično priznala, da ima pristojnosti za prepoved trgovanja z nelegalnimi naselbinami.
Ali je prenehanje trgovanja z nelegalnimi naselbinami obveza po mednarodnem pravu?
Da. Nelegalne naselbine so kršitev najpomembnejših določb mednarodnega prava. Te vključujejo prepoved priključitve ozemlja s silo, prepoved kolonializma in apartheida, pravico do samoodločbe ter osnovna pravila mednarodnega humanitarnega prava. Vse države in mednarodne organizacije, vključno z EU in njenimi državami članicami, so dolžne ne priznati in ne pomagati pri kršenju teh pravil. Trgovanje z nelegalnimi naselbinami pa le-te prizna in jim pomaga pri širjenju.
Zakaj mora Evropska komisija nehati trgovati z nelegalnimi naselbinami?
Naselbine, ki so ustanovljene in razširjene s strani okupacijske sile na okupiranih ozemljih, kršijo najpomembejše določbe mednarodnega prava. Ko je ozemlje priključeno (de iure ali de facto), na primer z naselbinami, je to v nasprotju z mednarodnim pravom, takšna priključitev in naselbine pa nimajo pravne veljave. Trgovanje s takšnimi naselbinami je torej nelegalno.
Check out the informative video of our webinar with Michael Lynk, Clare Daly, Tom Moerenhout and Ann Kdair, held on 21 May 2020..
Podporna koalicija
Smo široko zavezništvo nevladnih organizacij, družbenih gibanj, sindikatov in politikov, ki smo se združili proti dobičkarstvu z izkoriščanjem priključenih in okupiranih ozemelj in za zaščito človekovih pravic, pravično trgovino ter mir in stabilnost v mednarodni skupnosti.
Vse organizacije iz koalicije civilnodružbenih gibanj najdete tukaj.
